Jei paklaustume kieno nors kuri pasaulio valstybė turi geriausius bėgikus, atsakyti nebūtų labai lengva.
Pvz. Pekino olimpiniame maratone (2008 m.) dominavo Kenijos bėgikai, tačiau visų olimpiečių sąraše, europiečiai ne ką tenusileidžia Afrikos bėgikams.
Pirmasis afrikietis, tapęs bėgimo legenda buvo Romos olimpinis čempionas Abebe Bikila (etiopas).
Kodėl taip yra, kodėl Kenijos bėgikai yra vieni stipriausių?
Visų pirma, tai lemia jų kūno sandara. Dažniausiai afrikiečių Achilo sausgyslės prasideda aukščiau ir yra ilgesnės, t.y. jų blauzdos raumuo aukščiau pereina į sausgyslę.
Amžius. Kenijos bėgikai pradeda treniruotis nuo labai jauno amžiaus.
Tėvų įtaka. Tėvams atrodo viena iš geriausių išeičių praturtėti, jeigu jų vaikas bėgios, taps profesionalu ir vėliau neš pelną savo šeimai.
Treniruočių planai
Afrikiečiams treniruočių planus dažniausiai rašo treneriai iš Europos arba JAV. Vadinasi, afrikiečių rezultatus vis tiek iš dalies įtakoja ir europiečiai arba amerikiečiai. Jie treniruojasi pagal itin griežtą planą:
6 val – rytinė treniruotė (kuri yra intensyvi);
8 val – pusryčiai;
10 val – rytiniai užkandžiai;
13 val – pietūs;
16 val – vakariniai užkandžiai;
17 val – vakarinė treniruotė (lengva);
19 val – vakarienė.
Afrikiečių ištvermė
Jau nuo senų laikų afrikiečiai vaikščiodavo didžiulius atstumus (eidavo pėsčiomis į mokyklą, į kitą miestą ir t.t.). Vadovėlius nešdavosi prisidėję prie krūtinės, eidavo basomis. Ir visų svarbiausia – Kenijos bėgikai tiesiog neturi pinigų batams, todėl jie bėgioja basomis.
Gamtinės sąlygos. Afrikoje yra daugybė kalvų, vyrauja didelis karštis. Jeigu bėgikai treniruojasi jau tokios sąlygomis, tai olimpiadose jiems turbūt būna dar lengviau bėgti.
Valgymo ypatumai. Taisyklė paprasta: nesitreniruoji-nevalgai. Afrikiečiai sportininkai dažniausiai uždirba mažiau nei kiti, nes jų ir poreikiai yra mažesni. Jie tenkinasi nors kažkiek geresnėmis jiems pasiūlytomis trenerių ar varžybų sąlygomis, negu jos yra jų gimtojoje Afrikoje. Tačiau vieno iš garsiausių Kenijos bėgikų (sprinto, ne maratono) valgiaraštis ryte yra gana gausus ir prabangus:
• 3 su kiaušiniai apkepti sumuštiniai su sūriu, pomidorais, salotomis, skrudintais svogūnais ir majonezu;
• 5 kiaušinių omletas;
• 3 šokoladiniai pyragaičiai;
• 3 riekelės cukrumi apibarstytų skrebučių;
• Dubuo kukurūzų košės;
• Du puodeliai kavos
Etiopijos bėgikų maisto racioną pagrindą sudaro augalinis maistas: duona, virti ryžiai, virtos bulvės, virta košė, kopūstai, pupelės ir kt. Mėsos jie suvartojo po nedaug, keturis kartus per sav., po 100 g. Labai įdomus dalykas, kad jie kiekvieną dieną geria didelius kiekius arbatos su pienu ir cukrumi.
Pažymėtina, kad jie nevartoja jokių maisto papildų: jokių papildomų vitaminų ar mineralų.
Darbas ir dar kartą darbas. Visi geriausi bėgikai yra įdėję apie 98 % darbo. Todėl net ir patiems greičiausiems maratonininkams reikia dirbti.
Tad jeigu norite pasiekti rezultatų, pirmiausia dirbkite!