Bėgimas – viena populiariausių sporto šakų pasaulyje. Bėgikų tarpe gausu ne tik profesionalų, bet ir mėgėjų, kurie bėgimu užsiima dėl geros fizinės formos. Jeigu paklaustume praeivio, kas yra maratonas, turbūt nedvejodamas atsakytų, kad šis žodis susijęs su bėgimu. Bet paklausus, kokia yra maratono distancija, daugelis žmonių susimąstytų…Todėl prisiminkime bėgimo bei maratono apibrėžimus bei bėgimo ir maratono atsiradimo istorijas.
Bėgimo istorija
Lengvoji atletika – sporto šaka, apimanti ėjimo, bėgimo, metimų ir šuolių rungtis. Lengvosios atletikos varžybos, primityvia forma buvo pradėtos rengti Senovės Egipte, daugiau kaip prieš 4000 metų ir tik apie 1500 pr. m. e. varžybos buvo susistemintos Kretoje. Atletika buvo vienintelė sporto šaka pirmojoje olimpiadoje, vykusioje Graikijoje, 776 pr. m. e. Bėgimo, šuoliavimo ir panašias varžybas organizuodavo ir kitose šalyse, tačiau labiau kovinio, o ne sportinio pobūdžio.
Lengvosios atletikos varžybos, kuriose buvo varžomasi ėjimo ir bėgimo rungtyse, pradėtos rengti Anglijoje, XVII a. pab. ir XVIII a. pr. Tačiau pirmosios profesionalų varžybos atsirado XIX a. pr. Apie 1860 m. varžybos išpopuliarėjo Oksfordo ir Kembridžo universitetuose, o 1866 m. įvyko pirmasis oficialus Jungtinės Karalystės lengvosios atletikos čempionatas. Vėliau bėgimas išpopuliarėjo JAV, žemyninėje Europos dalyje.
Susidomėjimas bėgimu kilo 1960 m., kai treneris A. Lidjard (iš Naujosios Zelandijos) išleido knygą „Bėk vardan gyvenimo“. Ši knyga apie tiesas skirtas senyviems bei nutukusiems žmonėms.
Po šios knygos atsiradimo, 1970 m. pasaulį „ištiko“ bėgiojimo manija. Mokslininkai pradėjo aiškintis bėgimo įtaką senatvėje. Išsiaiškino, kad bėgiojantys žmonės, kurie yra bėgioję kurį laiką anksčiau arba yra bėgikai keliolika metų, senatvėje serga mažiau ir gyvena ilgiau.
Maratono istorija
Maratono pavadinimas kilo nuo Maratono mūšio, vykusio 490 m. pr. m. e. Pasakojama, kad vienas graikų karys Filipidas atbėgo iš Maratono miestelio į Atėnus pranešti apie graikų pergalę prieš persus ir vos pasiekęs miestelį ir tai pasakęs, numirė. Tarp Maratono vietovės ir Atėnų miestelio atstumas buvo apie 40 km. Todėl anksčiau maratono distancija nebuvo pastovi, atstumas svyruodavo nuo 40 km iki 42 km 750 m.
Dabar maratono atstumas yra 42 km 195 m. Ši ilga distancija pirmą kartą buvo bėgama per 1908 m. Londono Olimpines žaidynes, o 1921 m. šis atstumas pripažintas oficialiu maratono atstumu. Tačiau, norint kad bėgiotų ir sportininkai-mėgėjai, maratonų metu ne visada bėgamas oficialus atstumas. Šiomis dienomis bėgimo profesionalų bei mėgėjų gretose populiarūs yra ir trumpesnių distancijų bėgimai – pusė ar ketvirtis maratono atstumo.
Maratono rekordai
Dabartinis maratono rekordas priklauso Dennis Kipruto Kimetto iš Kenijos. Jis Berlyne, 2014 m. atbėgo per 2:02:57. Ankstesnis rekordas priklausė Wilson Kipsang iš Kenijos, kuris taip pat Berlyno maratone 2013 m. buvo atbėgęs per 2:03:23.
Lietuvos vyrų rekordą 1997 m. spalio 26 d., Frankfurte, pasiekė Česlovas Kundrotas (2:12:35). Lietuvos moterų rekordas pasiektas 2005 m. lapkričio 20 d., Tokijuje. Jį pasiekė Živilė Balčiūnaitė (2:25:15).