Daugelis pradedančiųjų bėgioti nežino, kad norint įsigyti sportinius bėgimo batelius, reikia atkreipti dėmesį į pėdą, bei pėdos pastatymo būdą (pronacija, supinacija ar normalus pėdos pastatymo būdas). Pronacija – būklė, kai žmogaus keliai einant ar bėgant šiek tiek linksta į kojų vidų, o supinacija atvirkščiai – kojų keliai linksta į išorę.
Pėdai palietus žemę, pirmiausia į ją atsimuša kulno pusė, tuomet prisiliečia visa pėda ir galiausiai į žemės paviršių atsimuša didysis kojos pirštas (tai vadinama pronacija). Vadinama „plokščia pėda“ reiškia, kad pėdos keltis yra žema. Todėl per didelė arba nepakankama pronacija gali būti koreguojama naudojant teisingai pasirinktą avalynę. Tokiu atveju, kai su žemės paviršiumi liečiasi visa pėda, ji išsilygina ir dėl poveikio jėgos kulnas „linksta“ į vidų. Medikai tai vadina per didele pronacija. Atvirkštinis procesas vyksta, kuomet keltis yra labai aukšta, tuomet pirmiausiai koja paliečia žemės paviršių išoriniu kraštu ir kulnas „linksta“ į išorę. Tai vadinama supinacija (žiūrėti paveikslėlį viršuje).
Kaip nustatyti kuriam tipui priklauso jūsų pėda?
Paprasčiausias būdas yra pastatyti šlapią koją ir taip panagrinėti pėdos atspaudą. Jeigu matosi tuštuma, esanti tarp kulno ir pirštų – turite supinaciją. Jeigu ant kartono matyti visas pėdos atspaudas – turite pronaciją („plokščią pėdą“). Jeigu dalis tarp kulno ir pirštų susijungia, tačiau nėra aiškiai matoma, pėdos forma yra taisyklinga. Panašiai nustatyti galite ir pažiūrėję į savo nešiojamus batus, jeigu matyti ryškus įspaudai vienoje ar kitoje pusėje, atitinkamai turite pronaciją arba supinaciją (priklausomai nuo to, kurioje vietoje turite ryškius įspaudus, išorinėje ar vidinėje pusėje). Paprastą pėdų testą galima atlikti ir profesionalioje bėgimo įrangos parduotuvėje.
Pėda ir batelių pasirinkimas
Nustatę savo pėdos tipą, yra svarbu atsižvelgti į kūno svorį bei lytį. Daugiau sveriantiems žmonėms reikėtų įsigyti batelius su minkštesniu vidumi ir stabilesnius.
Yra lyties aspektas. Moterų klubai yra šiek tiek platesni negu vyrų, todėl pas moteris dažniau būna ryškesnė pronacija. Moteriškos pėdos kulnas taip pat yra siauresnis negu vyriškų. Moterims bėgikėms taip pat sunkiau rasti didesnio dydžio bėgimo batelius. Todėl motrys atitinkamai turi pirkti bei nešioti tk moterims skirtus batelius, o vyrai – tik vyrams skirtus.
Jeigu bėgikų pėdose yra matoma ryški pronacija, tinkamus batelius įsigyti nėra sunku (vidinėje batelio pusėje centrinė pado dalis yra pagaminta iš skirtingo kietumo ir skirtingų spalvų medžiagų). Bėgikams, turintiem supinaciją, tinkamą modelį rasti yra sudėtingiau. Jiems reikia tvirto ir su įprastu paminkštinimu modelio, kuriame nėra ypatingesnių stabilumo palaikymo detalių. Todėl tokių batelių padai paprastai gaminami tik iš vienos medžiagos (tačiau yra keli minkštesni sluoksniai, kurie už pagrindinę pado dalį yra minkštesni, bet ne tvirtesni, kaip bateliuose, skirtuose bėgikams, turintiems didelę pronaciją).
Rūpinkitės savo laikysena, išsirinkdami tinkamus bėgimo batelius. Smagaus šiandien prasidedančio pavasario!
Paveikslėlio šaltinis: www.s-sportas.lt