Apranga

Tiek ruošiantis maratonui, tiek ir bėgiojant laisvalaikiui svarbu pasirūpinkite apranga. Svarbiausia jos detalė – tinkami bateliai. Jie turi būti patogūs, nesunešioti, tačiau ir nenauji – jei ketinate maratono dieną pasipuošti nauja avalyne, prieš tai ją prabėgioti bent keliasdešimt kilometrų. Batelius reikia pasirinkti pagal pėdos formą, svorį. Didesnį svorį turintiems bėgikams rekomenduojama rinktis labiau amortizuojančią avalynę. Tas pats galioja ir patyrusiems bėgikams – jų pėda stipri ir labiau sugeria kojos smūgį, todėl reikėtų bėgti su specialiai maratonui skirtais bateliais.

Kojines reikėtų rinktis iš mišraus audinio, nes medvilnė sušlampa ir gali nutrinti. Taip pat galima rinktis kompresines kojines, kurios gerina blauzdų kraujo apytaką, tai itin svarbu bėgant maratone. Beje, prieš bėgant kojas derėtų patepti vazelinu.

Atkreipkite dėmesį į šortų ir marškinėlių kokybę – nepatartina rinktis medvilninių drabužių. Jie sugeria drėgmę, tampa sunkūs. Rinkitės sintetinę aprangą, tačiau įsitikinkite, kad ji leidžia kūnui kvėpuoti, nesulaiko drėgmės. Atsargiai su poliesterio gaminiais – jų funkcinės savybės netinkamos ilgiems bėgimams. Prisigėrę prakaito drabužiai tampa tarsi švitrinis popierius, todėl jautresnes, besitrinančias kūno vietas vertėtų pasitempti vazelinu ar net užklijuoti pleistru. Patartina turėti sportinį laikrodį, kuris leistų fiksuoti nubėgto, kilometro greitį. Tai leis tolygiai išdėstyti jėgas, susikoncentruoti į bėgimą „čia ir dabar“, stebėti progresą – per kiek laiko įveikiate tam tikros distancijos trasą.

Specializuotoje sporto prekių parduotuvėje ir turguje pirkti bateliai – ne tas pats. Turguje parduodami iš Kinijos atvežti patys pigiausi, kuriems pagaminti nenaudojamos pažangios technologijos. Žinoma, kad jų amortizacinės ir kitos savybės žymiai prastesnės. Turguje sportiniai bateliai perkami tik dėl mažos kainos, o ne dėl patogumo ir pritaikymo konkrečiai sporto šakai. Iš dalies tiesa, jog didžiąją sportinių batelių kainos dalį sudaro prekinis ženklas. Kita vertus, tik stiprūs gamintojai pajėgūs investuoti į technologines naujoves ir mokslinius tyrimus, kuriais jos grindžiamos. Kas pusmetį keičiasi ne tik garsių firmų batelių dizainas, bet ir medžiagos, amortizacinės, kitos savybės. Didieji gamintojai „Reebok“, „Adidas“, „Nike“ produkciją atnaujina kas pusmetį, tačiau ne visi pakeitimai matomi vizualiai.

Bėgimo bateliai žiemą

Žiemai gaminamų bėgimo batelių technologija ypač ištobulinta. Jų paduose, panašiai, kaip ant žieminių padangų, yra nematomi dygliukai, kad nebūtų slidu. Bėgant jų nesimato, tačiau išlenda ant ledo. Perkant avalinę reikia atkreipti dėmesį, kad nebūtų ploni šonai, kad pati medžiaga būtų storesnė, gali jau kažkiek būti panaudota odos, nes vasariniai bateliai – labai lengvi ir jų medžiaga žymiai plonesnė, nei rudeninių ar žiemos batelių. Tačiau jie, be abejo, jau yra ir sunkesni.